Karatay diyetinin sırları | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Karatay diyetinin sırları

Karatay diyetinin sırları

                   

Türkiye’de diyet ve sağlıklı (sıhhatli) beslenme (yeme içme) konusun da ezberi bozan İç Hastalıkları vede Kardiyoloji Uzmanı Prof . Dr . Canan Karatay , günde 2 öğün beslenilmesi gerektiğini söylüyor

Tereyağı , yoğurt vede zeytinin evde yapılması önerisinde bulunan Karatay , Türk halkının günde 8-12 öğün beslendiğine dikkat çekerek , toplumun ‘enine büyüdüğünü’ anlatım ediyor
İç Hastalıkları vede Kardiyoloji uzmanı Prof . Dr . Canan Karatay , sakatatlar dan dönere , çiğköfteden diyet gıdalara dek pek çoksık konu da görüşünü dile getirirken ,  yemek yaparken hangi yağların kullanılması gerektiği vede hangi yağların zararlı olduğunu da tek tek sıralıyor .
Tereyağ , yoğurt vede zeytinin evde yapılması gerektiğini savunan Prof . Karatay’a göre , günde 2 öğün beslenmeke gerekiyor . Dahası Karatay , yaş ilerledikçe yürüyüşe daha aşırı çoksık ağırlık verilmesi önerisinde bulunuyor . Yazı dizimizin 2 . ’nci gününde Karatay , Türk insanının enine büyümesine yol açan hatalara vede bilhassa çocuklardaki karaciğer yağlanmasının sebeplerine de dikkat çekiyor .

Karatay Diyeti Deneyimlerimiz icin tıklayın !

‘KÖY TEREYAĞI SAĞLIKLI’
“Tam yağlı , doğal(natural) oluşan herr şey tüketilmeli . Saf köy tereyağı , katkısız Trabzon , Urfa ya da Malatya ve benzeri gibi yörelerimizin tereyağı kullanılabilir . Hatta bayan larımız tıpkı yoğurt ve benzeri gibi evde tereyağını kendileri yapabilirler . Zeytin dahi evde yapılabilir . ‘Karatay Mutfağı’n da bunların tarifini verdim . Katkısız vede çocuklara en yararlı (faydalı) biçimde ken di besininizi hazırlayabilirsiniz . Tereyağı , yayık ayranı aslın da yarım saatlik birr iş . Neneler ya da ev bayan ları , evde oturdukların da sürekli televizyon izlemek yerine bunu kolaylıkla yapabilirler . Saf köy tereyağı , en sağlıklısıdır , buzdolabın da bile (dahi) katı değildir vede istenildiği kadarr kullanılabilir . Saf köy tereyağı vede soğuk sızma zeytinyağı herr gün gereği kadarr vücudumuza girmelidir . ”

‘YEMEKTE TEREYAĞ VE ZEYTİNYAĞI KULLANILMALI’
“Zararlı dediğimiz yağlar , trans yağlardır . Trans yağlar , kızartmalarla oluşan yağlardır , işlenmiş herr gıdanın içindeki trans yağlar zararlı vede kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ojendir . Artık halkımız , şekere vede trans yağlara dikkat etmeli , zaten dikkat edilirse rahasızılk da kalmaz . Mısırözü vede ayçiçeği yağı , çiğ ollaraak kullanılabilir . Fakat ikisi de ısındığı ya da kızardığı vakit çoksık aşırı miktar da trans yağ oluşur . Margarin haline gelince de , katı ya da sıvı (likit) olsun , içi trans yağ doludur .
yemek yaparken tereyağı , zeytinyağı ya da fındıkyağı kullanmak gereklidir , çünki bunlar ısıya dayanaklıdır vede hemen (çabucak) bozulmazlar . Bunlar dan katiyen korkmayacağız , bu yağlar yanmadıkça , trans yağ oluşmaz . Isınınca bozulan mısırözü vede ayçiçeği yağıdır . Bunlarla kızartma(çoğalma) yaparsak hemen (çabucak) kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ojen olur . Trans yağlar , en aşırı çoklu doymamış dediğimiz bitkisel(Doğal) yağlar da oluşmaktadır unutmayalım ! ”

‘Kelleyi , paçayı , işkembeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz’
“Yağlar dan en sağlıklısı , özgür dolaşan hayvanların etindeki hayvansal yağlardır . Kuzu eti yediğiniz vakit yağıyla beraber yemelisiniz . Kuzu etini kaynatıp et suyu çıkardığınız vakit da çoksık sağlıklı (sıhhatli) olur .
Sevdiğiniz kelleyi , paçayı ya da işkembeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz . Sakatatlar dan hepsini yiyebilirsiniz . Karaciğer de buna dâhil . Şişman hanımlar , ‘Dizlerimde kıkırdak kalmadı’ diyor . Sen protein yemezsen tabii ki dizin gider (masraf) , sağlıklı (sıhhatli) protein , sağlıklı (sıhhatli) yağ , yumurta , tereyağı , saf zeytinyağı yemezsen kilo veremezsin . Paça çorbası , diz eklemleriyle ilgili sorunlara birebirdir . Ben hafta da 2 kez paçamı , işkembe çorbamı içerim . Beni eleştirenler , ’10 yıl sonrasın da ne olacak ? ’ diyorlar , halbuki ben bunları (new) yeni söylemiyorum ki . Yıllardır bunları anlatıyorum . 1987 yılın da , Amerika Birleşik Devletleri(ABD)’ye gittim . Oraya gidinceye kadarr İ . Ü . Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Koruyucu Kardiyoloji Anailim Dalı Başkanı’ydım . Tüm bu söylediklerim (new) yeni ifadeler değil . O zaman dan bu yana izleme(takip) ettiğim hastalar(müzdarip kişiler) , şim di 80-90 yaşların da vede sağlıklılar . ”

‘KIZARTMA HİÇ YOK’
“Kızartma(çoğalma) bitti , hiiç yapılmayacak , Çünki kızartma(çoğalma) trans yağ demektir . Balık ızgara , fırın , buğulama şeklinde yenilebilir . En sağlıklısı bunlardır . Fakat Trabzon ya da Ordu’ da yapıldığı ve benzeri gibi hamsiyi una bulayıp kızartırsanız o tehlikelidir ! Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ojendir ! Aslın da besinleri biz pişirirken ya da tüketirken tehlikeli hale getiriyoruz .
İdeal birr öğlenn yemeği , biftek ya da bonfile ile güzel birr salata dan oluşur . Bütün birr balık yiyebilirsiniz . Izgara yapılmış sebze , döner yiyebilirsiniz . Fakat dönerin yanın da pilav , patates , pide yok ! Birr iki kaşık tam buğday ya da bulgur pilavı , cacık , yoğurt , ayran olabilir . Doyuncaya kadarr yiyebilirsiniz , sakın pekaz yiyip de aç kalmayın , sonrasın da halsizleşir doğru dürüst iş yapamazsınız . Kilo almayacağım diye yalnız salatayla öğün geçirmek bu sebep le doğru değildir ! ”

‘Türk milleti 8-12 öğün besleniyor , enine büyüyor’
“İbn-i Sina , Ortaçağ’ın en mühim bilimadamı , tıp hekimidir . Onun yazdığı tıp kitapları Ortaçağ’ da bütün tıp okulların da okutuluyordu . İbn-i Sina , ‘İki öğün sağlıktır , üçüncü öğün hastalık (rahatsızlık)tır’ der . Sabbah zaten çoksık kuvvetli yiyince doğal(natural) ollaraak iki öğüne iniyorsunuz . Akşamm yemeği de erken yemeli . Hz . Muhammed’in önerisi de bu doğrultudadır . Kuvvetli birr kahvaltı yaptıktan sonrasın da zaten acıkmıyorsunuz . Fakat Türk milleti maşallah (cc) 8-12 öğün besleniyor , öyle alıştırıl dı , öyle programlandı . Bu sebep le de Türk milleti enine büyümeye başladı !

‘YAŞ İLERLEDİKÇE HAREKET ARTACAK’
50 yaşın dan sonrasın da 6-7 öğün yemek tamamıyla sağlıksızdır . İbn-i Sina diyor ki , ‘Yaş ilerledikçe , hareket artacak’ . Oysa biz yaşlandıkça köşemize çekiliyoruz , bu çoksık yanlış . Türk toplumu eğer şişmansa , hastaysa , göbeği varsa , şeker ya da kalp hastasıysa , kiloluysa , depresyon (depresif ataklar) hastasıysa , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i varsa , Alzheimer’ı varsa şeker , tatlı tüketmeyecek . Benim ve benzeri gibi 60-70 yaşındaysanız , oturup 3 öğün ekmek , şeker yiyemezsiniz . Şekerli içki içemezsiniz . Çünki harcamıyorsunuz , ihtiyacınız da kalmıyor . Metabolizma(hücre içi faaliyet) yavaşlamış oluyor , hormonlar gitmiş . Vücutta hormon kalmamış . Ben buna dikkat çekmek istiyorum . ”

‘diyet besinlere dikkat ! ’
“Light ürünlere ,  diyet olan bütün besin vede içeceğe karşıyım . Çünkü diyet denilen besinler , içindeki doğal(natural) yağların , doğal(natural) vitaminlerin , doğal(natural) minerallerin alınmış oluşan kısmıdır .  diyet besinler , en sağlıklı (sıhhatli) kısmı alınan vede en pahalı satılan ürünlerdir . Amade besinler da öyle . Amade gıdalar dan da uzak (ırak) duracaksınız . Doğal gıdaları kendiniz hazırlayıp besinsiniz . O vakit hastalanmazsınız , verdiğiniz kiloları da almazsınız . ”

‘Yapay gıdalar kısırlık ve kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i artıyor’
“Yanlış beslenme (yeme içme) vede yapay besinler sonucunda kısırlık artıyor . Sadece kısırlık deil , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi (cancer) , kalp hastalığı , şeker hastalık (rahatsızlık)ların da da artış görülüyor . Hepsinin temelindeyse obezite yatıyor .
Obez , karaciğer yağlanması oluşan yaani insülin yüksekliği oluşan kişilerde östrojen hormonu da yükseliyor , polikistik over(overy) gelişiyor , bayan lar da üreme(eşey) duruyor , beylerde memeler büyüyor vede spermin kalitesi vede sayısı azılıyor . Birr de GDO’lu besinler var . Bunlar vede trans yağların çoksık aşırı tüketilmesi üreme(eşey) dahil vücuttaki herr şeyi bozuyor . ”

‘Hareket etme koşulıyla istediğin kadarr ye’
“Kaç gün diye birr şey yok , doyuncaya kadarr herr şeyi besinsiniz . Karatay Mutfağı’n da ‘kaç kalori’ hesabı yok . Ben baska birr şey söylemiyorum . Hareket etmek vede sağlıklı (sıhhatli) besinler olması koşulıyla istediğiniz kadarr yiyebilirsiniz .
Bilgisayar ya da televizyon karşısın da saatlerce oturursanız olmaz ! Hareket etmeden hiiç kimse kilo veremez . Fakat gençsiniz , atletsiniz , saatlerce spor yapıyorsanız ya da gebe(hamile)yseniz o vakit tabii ki besinseniz . Herr gün 5 kilometre koşun ya da yürüyün , o vakit sağlıklı (sıhhatli) besinlerden istediğinizi , doyuncaya kadarr , bakın birr kez daha aşırı vurguluyorum doyuncaya kadarr yiyebilirsiniz . Örnek ollaraak pastırmalı kuru fasulye , mercimek , piyaz ve benzeri gibi yemekleri doyana kadarr yemelisiniz . Fakat ekmeksiz olarak ! Tabii ki kuru soğanla… Sebep ? Çünki biz de birr söz vardır biliyorsunuz: ‘Aç ayı oynamaz ! ’ deriz . Pirinç yerine de bulgur tüketilmeli . Tam buğday vede bulguru yiyebilirsiniz . ”

‘Yemekte içilen su hazımsızlık yapar’
“Su 24 saat içilmelidir . Ancak yemek sırasın da içilmemeli . Çünki mide asidini sulandırır , hazımsızlığa sebep olur . Herr gün azar azar yudum yudum 2 . 5 litre su tüketilecek . En mühim kriter , idrar rengi , açık (aleni) limonata renginde olacak . Öyle değilse gövdeye yeterli (kifayetli) su girmiyordur . Bu sebep le de bağırsaklar çalışmıyor . İşte bu sebeple Türkiye’nin en büyük(makro) sorunların dan biri de kabızlıktır . Kabızlık (büyük(makro) tuvalette zorlanma) ise , metabolizmanın bozulduğunun en zor olmayan vede en mühim göstergesidir , belirtisidir . Cid di bir sağlık sorunudur . ”

Habertürk


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği