Mide Kanseri Ve Endoskopi | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Mide Kanseri Ve Endoskopi

Mide Kanseri Ve Endoskopi

                   

Mide Kanseri Ve Endoskopi hakkında ilginç ve tatmin edici bilgiler yazımızdadır.

 

Konu ile ilgili doğal ürünlerimizi incelemek için   TIKLAYINIZ.... Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi den ölümlerin ilk 3 sebebi nden biri geçiyor !

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi den ölümlerin ilk 3 sebebi  arasında yer alıyor . Ülkemizde de , mide vede kalınbağırsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi leri en sık görülen kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi  türleri arasında bulunuyor . Ancak kalınbağırsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inden ölümler daha azken , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i icin özdeş şeyi söylemek mümkün değil . Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi  Mütehassız ı Prof . Dr . Salim Demirci , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i sıklıkla emare  vermediği icin yapılacak en iyi şeyin erken tanı gaye lı testler olduğunu vurgulayarak "40 yaşından itibaren 1 kez endoskopi , ailesinde mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i öyküsü varsa 2-3 yılda 1 endoskopi yapılması hastalığın erken yakalanmasını sağlayabiliyor" diyor .

DÜNYADA EN ÇOK ÇİN , JAPONYA , KORE VE GÜNEY AMERİKA’DA

Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i dünyada en sık Kore , Çin , Japonya vede  Güney(cenup)  Amerika’da buna zıtlık   Kuzey(şimal)  Amerika vede Avrupa 'da daha az görülüyor . Türkiye ise geçiş bölgesinde , diğerbir deyişle  hastalığın sık görüldüğü ülkelerle , az görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor . Ülkemizin bazı bölgelerinde hastalığın görülme sıklığının değişmeler  gösterdiğine değinen Prof . Dr . Salim Demirci , "Karadeniz Bölgesi , Orta Anadolu vede  Doğu(şark) Anadolu 'da mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i daha sık rastlanan bölgelerimizden . Buna zıtlık  kalınbağırsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ine , Güney(cenup)  vede batı(garp) bölgelerimizde daha sık rastlanıyor . Hastalığın bariz  1 sebebi  yok , en önemli risk etken ü yaşanılan coğrafi bölge" diye konuşuyor .

Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i hakkında merak edilen sualler ı Yanit layan Prof . Dr . Salim Demirci , şu veri leri veriyor:

Hastalığın ortaya çıkma sebep leri nelerdir ?

Türkiye 'de her insanın mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i riski mevuttur  . Kişinin birinci C° Derece yakınlarında aniden  aşırı mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i hikayesi varsa önemli 1 risk etken ü ollaraak  karşımıza çıkıyor . Ayrıca daha önce geçirilen mide ameliyatları ,  Reflü(acid reflux) (acid reflux)  vede Ülser(mide yarası)  de riski artıran sebep ler arasında .  Reflü(acid reflux)  , mide vede yemek borusu arasındaki bölgede kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e sebep  oluyor . Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inin meydana gelmesinde  gıdaalımı ye vurgu yapılsa da bu güç değiştirilen 1 alışkanlıktır . ,

Yaşanılan yer en önemli risk etken üdür . Hastalığın hususi  1 emare si yok . Erken evrede silik emare leri meydana gelebilir  . O da daha çook midede ekşime , yanma , ağrı gibi başka  mide Rahatsızlık larına benzer ki , bu emare ler Ülser(mide yarası)  ,  Reflü(acid reflux) (acid reflux)  , Gastrit(gastritis) te de görülebilir .  Rahatsızlık  geç teşhis edildiğinde Tedavi(iyileştirme)  şansı azalıyor .  önümüzdeki dönemlerde kilo zayii  , kusma , bulantı , yutma güçlüğü , ivedi doyma , halsizlik , kansızlık gibi emare ler ortaya çıkabiliyor .

Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inin erken teşhisi mümkün oluyor mu , neşekilde  yapılıyor ?

Erken teşhisde en önemli gaye  , emare  vermeden önce hastalığı tanımaktır . Erken tanı programlarını başarabilen ülkelerde Tedavi(iyileştirme)  başarısı da yüksektir . Şikayet olmayan insanların belli yaştan sonra kendi istekleriyle endoskopi yaptırması çook önemli . Endoskopi dışında laboratuvar testleri mevcut amma zor , yorucu vede lüzumlu  hassasiyete sahip değil . Yapılan çalışmalardan elde edilen verilere bakılırsa eğer , endoskopinin daha tesirli  olduğunu görüyoruz . Bu sebep le 40 yaşından itibaren 1 kez endoskopi yaptırılması , aile öyküsü varsa 2-3 yılda 1 endoskopi uygulanması , ailede mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i yoksa daha seyrek aralıklarla bu testlerin tekrarlanması gerekiyor .

Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inin Tedavi(iyileştirme) si neşekilde  yapılıyor ?

Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inin günümüzde tesirli  tek 1 Tedavi(iyileştirme) si var , o da cerrahidir . Cerrahi yapılabilmesi icin hastalığın mide vede lenf bezlerine sınırlı kalması gerekiyor , Rahatsızlık  yayılınca cerrahi netice ları iyi olmuyor . Erken yakalanınca cerrahi Tedavi(iyileştirme)  başarısı yüzde 90-95 başarılı oluyor , önümüzdeki evrede cerrahi Tedavi(iyileştirme)  yapılsa da Rahatsızlık tan kurtulma şansı düşüyor . Mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ine yakalanan hastaların yarısıı cerrahiyle şifa bulabiliyor , bu erken teşhisin olabildiği ülkelerde yüzde 70-80 'e çıkıyor .  önümüzdeki evre hastalarda ameliyat öncesi vede sonrasında kemoterapi vede radyoterapinin de yeri mevcuttur.

 

Konu ile ilgili doğal ürünlerimizi incelemek için   TIKLAYINIZ....


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği