Öksürüğe Yararlı Bitkiler | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Öksürüğe Yararlı Bitkiler

Öksürüğe Yararlı Bitkiler

                   

Öksürük için faydalı bitkilerin neler olduğunu merak ediyorsanız lütfen yazımızı okuyunuz.

 

Konu ile ilgili doğal ürünlerimizi incelemek için   TIKLAYINIZ....Öksürük Nedir ?
Öksürük; nefes alındıktan sonra , alınmış oluşan havanın çook kuvvetli vede bazı sebep lerden kaynaklanan rahatsızlık sebebi yle kuvvetli 1 biçim de dışarıya itilmesidir . Bu çook hastalığın başlangıcı yada sebebi  oluşan öksürük , en aşırı solunum yolu rahatsızlıklarında tahrişe bağlı ollaraak  ortaya çıkar . Solunum yoluna kaçan bazı yabancı maddeler , akciğer kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi leri vede sinirsel bazı Rahatsızlık larda öksürük refleksi uyandırır . Bu işlemin gayesi  solunum sistemini dış etkilerden korumaktır .


Solumun yoluna kaçan bazı yabancı cisimleri vede bu yolu daraltmakta oluşan salgıları beden öksürük refleksi ile dışarıya atmaktadır . Öksürme esnasında nefes borusunun ağzı kapanmış 1 halde dır . Şiddetli öksürük yada öksürüğe sebep  oluşan Rahatsızlık larda rahatsızkişinin  göğsü dinlenir . Solunum yollarında ki darlığın sebebi  araştırılır . Ayrıca öksürüğe sebep  oluşan bazı durumlarda radyografi çekilerek de tanı konulabilir . Tüberküloz , sılıkozıs gibi Rahatsızlık larda ise akciğerde sertleşme vede doku bozukluğu olduğu icin öksürüğe sebep  meydana gelebilir ler .


Öksürük neşekilde  meydana gelir ?
Beynimizde bulunan solumum merkezleri yakınında bulunan , öksürük merkezi mevuttur  . Reseptörlerin sinirler vasıtası lığıyla gelen uyarılar neticesinde  bu merkez aktive olur vede bunun ardından tekrar sinirler vasıtası lığı ile öksürüğü oluşturacak yapılara lüzumlu  uyarılar gönderilir . Öksürüğün 3 dönemi bulunmaktadır . Birinci dönemde derin 1 nefes alınır . İkinci dönemde gırtlak kapanır vede bu kapanma ile solunum kasları kasılır . Bu dönemde akciğer ihtivasındaki  basınç hızla artar . Son ollaraak  üçüncü dönemde ise kapanan gırtlak aniden  açılarak akciğer vede dış atmosfer arasında şiddetli basınç sebebi  ile sıkışmış oluşan hava dışarı atılır . Bu akımlar sayesinde solumun yollarında birikin salgılar , yabancı maddeler dışarı atılmış olur .


Öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir ?
Soğan kürü; 1 adet orta boy soğanı 6 parçaya bölüp 1 buçuk bardak su ile kaynatıyoruz . Ardından ılımaya bırakarak ılık 1 biçim de içiyoruz , önceden yapılmış yada beklemiş oluşan soğan suyunu içmeyin yeniden amade lanıp beklemeden içmek daha avantaj lı olacaktır .
Ayrıca ;

* Ihlamur
* Yogi çayı
* Isırgan otu
* Biberiye
* Rezene
* Hindiba
* Nane
* Kekik
* Zencefil
* Ada çayı ‘da öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır .

 

Konu ile ilgili doğal ürünlerimizi incelemek için   TIKLAYINIZ....


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği