Tüp bebek tedavisi hakkında | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Tüp bebek tedavisi hakkında

Tüp bebek tedavisi hakkında

                   

Tüp bebek tedavisi hakkında sorular ve cevapları yazımızdadır.


Evli çiftlerin belli 1 vakit sonra çocuk sahibi olma isteği bazen gerçeğe dönüşememekte vede hayal kırıklığına sebep  olmaktadır . Peki , hangi durumlarda vede ne vakit tüp bebek Tedavi(iyileştirme) sine başvurmak gereklidir  ? Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doçent Dr . Cem Demirel , tüp bebek Tedavi(iyileştirme) sine başlayacak oluşan çiftlere rehberlik etmesi icin en çook merak edilen 10 soruyu Yanit ladı .

1- Tüp bebeği en aşırı kaç kez deneyebilirsiniz ?

Deneme sayısı konusunda 1 sınır bulunmamaktadır . Ancak iyi merkezlerde yapılan Tedavi(iyileştirme) lere rağmen gebeliğe ulaşılamamışsa , deneme sayısı arttıkça gebelik beklentisinde 1 azalma olacaktır . Bazen sebebi  belirsiz tutunamama mesele i yaşayan çiftler , birçok denemeden sonra gebeliğe ulaşabilmektedirler . 8 yada 10 . denemeden sonra gebelik şansını yakalayan çiftlerin de öykülerine tanık olmaktayız .

2- Yaş , gebe kalma şansını etkiler mi ?

Tüp bebek uygulamalarında gebe kalma şansını belirleyen birçok nokta bulunmaktadır . Bunlardan en önemlisi , Tedavi(iyileştirme)  görmekte oluşan kadının yaşıdır . Gebe kalma şansı 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek , 35-38 yaş arasında kabul edilebilir , 38-40 yaş arasında azalan , 40-42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz , 42-44 yaş arasında ise gittikçe düşmüş halde dır .

3- Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansını belirleyen 1 etken  müdür ?

Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarında iken , çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çıkmaktadır . Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır vede bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır . Ciddi C°de  erkek etkenin e bağlı infertilite(kısırlık) de , spermin ciddi biçim  bozukluğu gösterdiği çiftlerde vede Sperm(meni) üretiminin testiküler kafigelmez lik sebebi yle bozulduğu “azoospermik” vakalarda yine gebelik şansı tüp bebek Tedavi(iyileştirme) sinde düşmektedir .

4- Tüp bebekte düşük daha mı sık izlenmektedir ?

Tüp bebek Tedavi(iyileştirme) si ile elde edilen gebeliklerde düşük riski , olağan  yolla kalınan gebeliklerden çook az daha yüksektir . Bunun sebebi  Tedavi(iyileştirme) den değil , gebe kalamamaya sebep  oluşan mesele in kendisinden kaynaklanmaktadır .

5- Tüp bebek gebeliklerinin başında izlenen vajinal kanamalar olağan  midir ?

Gebe kalmış hiçbir Rahatsızkişide  vajinal kanama(kan kaybı) olağan  kabul edilmemelidir vede doktora muhakkak  danışılmalıdır . Fakat öte yandan da tüp bebek gebeliklerinin başında vajinal kanama(kan kaybı) vede lekelenmelere çook sık rastlanılmaktadır . Bu , muhakkak  kötüye gidişin 1 göstergesi olmayabilir .

6- Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir ?

Bazı tüp bebek uygulamalarında transfer edilen embryoların dışında elimizde geride çook iyi kaliteli embriyolar kalabilmektedir . Bu embriyoların dondurulup saklanması , aileye ötede tekrar 1 gebelik şansı verebilmektedir . O sebep le embriyo dondurma hastalar icin çook avantaj lı 1 uygulamadır . Dondurulan embriyolar çözündükten sonra % 70-80 canlı kalmakta vede % 50-70 oranında gebelikle netice lanmaktadır . Dondurulmuş embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlığı , natural yolla elde edilen gebeliklerden başkaca değildir .


7- Tüp bebek öncesinde herhangi 1 rejim uygulanmalı mı ?

Bu konuya İlişik yeterli ilimsel  çalışma verileri olmamakla beraber ; bazı çalışmalar hususiyetle gebelik planlamasına geçildiği dönemde (prekonsepsiyonel dönem) Akdeniz tipi rejim (yüksek oranda bitkisel(doğal) yağlar , sebzeler , balık vede baklagiller vede hafif atıştırmalıklar) ile beslenen hastalarda tüp bebek başarı oranlarının artığını göstermektedir . Akdeniz rejimindeki bitkisel(doğal) kaynaklı az doymuş yağlar , yüksek folik asit vede B6 vitamini bu gıdaalımı  biçimi nin üstünlüğünde emare len esas kapsam lerdir .

8- Tüp bebek Tedavi(iyileştirme) si öncesi kilo vermek lüzumlu  mi ?

Kilolu bayanlarda tüp bebek Tedavi(iyileştirme) si öncesi kilo verilmesinin Tedavi(iyileştirme)  netice larına olumlu tesiri nin olabileceği yönünde net veri  bulunmamaktadır . Fakat kilonun ideal düzeylere getirilmesi , Tedavi(iyileştirme)  zaman sinin kısalmasına , ihtiyaç duyulan ilaç miktarının azalmasına vede tüp bebek ile gebe kalınılırsa düşük yapma riskinde azalmaya sebep  olmaktadır . O sebep le ideal kilolara gelmenin Tedavi(iyileştirme) nin netice  dışındaki hususi liklerine vede gebelik oluştuğunda da düşük yada gebelik şekeri gibi mesele lere karşı avantaj sı bulunmaktaktadır .

9- Embriyo transferinden sonra cinsel yaşam Daimi edebilir mi ?

Cinsel yaşamın devamı gebeliğin tutmasına mani  oluşturmaz . Fakat yumurta toplama işleminden sonra yumurtalık(rahim içi) ların hala çook büyük olabilmesi , vajinal yolla kullanılan ilaçlar , bazen lekelenme tarzı vajinal kanamalar , olağan  1 cinsel ilişki zaman cini anne adayı icin rahatsızlık verici olabilmektedir .

10- Ağır kaldırma gebeliğin tutunmasına etki eder mi ?

Halk arasında düşünülenin aksine , transfer sonrası hareket etmek , ağır kaldırmak , seyahat etmek , öksürmek , ıkınmak , yükseğe uzanmak , transferden hemen sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin gebeliğin tutunma vede devamı üzerine herhangi hiçbir menfii tesiri  yoktur . Bu dönemde dikkat edilmesi gereken doktorların önerdiği ilaçları itinalı kullanılması vede eğer yumurtalık(rahim içi) lar aşırı C°de  uyarılmış vede büyümüşlerse de aşırı ağrı vede rahatsızlık duyulmaması icin dinlenilmesidir


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği